Kiraz, Cevizli Kütüphanesi’ne kavuştu

Okunma Zamanı1 Dakika, 31 Saniye

Mesut Tim öncülüğünde, İzmir Kitap Gönüllüleri ve Yeni Kuşak Köy Enstitüleri Derneği Konak Şubesi işbirliği ile İzmir’in Kiraz İlçesi, Cevizli Köyünde, Köy Enstitülü duayen eğitimci Mevlüt Kaplan onuruna Atatürk Çocukları Kütüphanesi açıldı.

Kısa sürede toplanan ve her yaşa hitap eden yaklaşık 2.500 kitapla oluşturulan kütüphanenin açılışına İzmir’in eğitim, sanat camiasının isimleri ve köy halkı katıldı.

Eğitim emekçisi ve emekli Milli Eğitim Müfettişi Mevlüt Kaplan’ın oğlu ve Özgür Eğitim Yayınları’nın sahibi Özgür Kaplan ise babasının 1965-80 yılları arasında Kiraz, Ödemiş, Tire, ve Bayındır ilçelerinde müfettiş olarak hizmet verdiğini hatırlatarak, bölgeyi iyi bildiğini söyledi.

Kütüphane’nin yıllar önce Hakkari’de görev yapan daha sonra İzmir’in Kiraz ilçesine bağlı Cevizli köyüne atanan öğretmen Koray Kankatan’ın isteği üzerine kurulduğunu hatırlatan İzmir Kitap Gönüllüleri kurucusu Mesut Tim, ‘Atatürk Çocukları Kütüphanesi’ olarak 44’üncü kütüphaneyi açtıklarını dile getirdi. Tim, “2006 yılından bu yana köylerimize kütüphaneler kurmaktayız. Cevizli köyüne kurduğumuz bu kütüphane 44’üncü kütüphanemiz olmuştur. Kurulan kütüphaneler açık mı, ilgi çekiyor mu diyecek olursanız, açtığımız tüm kütüphanelerimiz faal ve gençlerimizin yakın ilgisini görüyor” dedi.

‘‘HEP ATATÜRK’Ü ÖRNEK ALDIM’’

Kütüphaneye ismi verilen Eğitim emekçisi ve emekli Milli Eğitim Müfettişi Mevlüt Kaplan, ise duyduğu mutluluğu ve gururu dile getirirken duygusal anlar yaşandı.

Atatürk öldüğü zaman kendisinin 8 yaşında bir çocuk olduğunu dile getiren Kaplan, mesleği ve hayatında hep Atatürk’ü örnek aldığını söyledi. Kaplan, “57 yıl önce burada görev yaparken, geliş gidişlerimiz katırlarla oluyordu. İzmir’den Cevizli köyüne üz günde gelirdik. Zor ve meşakkatli bir yolculuğun ardından köye gelebiliyorduk. O yıllarda bana ‘yıllar sonra burada senin adını taşıyan bir kütüphane açılacak’ deselerdi inanmazdım. Hem kendi adıma hem de buradaki gençler adına mutluyum. Emeği geçen tüm arkadaşlara teşekkür ederim” dedi.

‘’Bir kütüphane açan, bin hapishane kapatır’’ sözünü hatırlatan Kaplan, “Bu kütüphanede emeği geçenler de yüzlerce binlerce hapishane kapatmıştır, buna inanıyorum” diye konuştu.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %
Previous post Şehit Pilot Yüzbaşı Tayfun Kureş
Destekçiler Next post Destekçilerimiz